Newly Arrival Cosmetic Containers - 10ml oxidated aluminum roll on bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum roll on bottle |
| Item No. | BE-27 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | Export standard carton |
| Dimensions | |
| Diameter | 18 mm |
| Height | 102.5 mm |
| Weight | 19.1 g |
| Capacity | 10 ml |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum, plastic and glass container |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Global Lip Care Products Packaging Market Growth Analysis by Regions, Types and Applications to 2027 | 10ml Perfume Bottle
Giuliana Rancic & Hain Celestial Launch Skincare Line | Custom Perfume Bottles
Adhering to the principle of "quality, service, efficiency and growth", we have gained trusts and praises from domestic and international client for Newly Arrival Cosmetic Containers - 10ml oxidated aluminum roll on bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Poland , Croatia , Latvia , Upon today, we've customers from all over the world, including USA, Russia, Spain, Italy, Singapore, Malaysia, Thailand, Poland, Iran and Iraq. The mission of our company is to provide the highest quality products with best price. We've been looking forward to doing business with you.
Customer service staff and sales man are very patience and they all good at English, product's arrival is also very timely, a good supplier.
-
Best Price for Aluminium Color Gel 15ml Jar - ...
-
Wholesale Price China Empty Glass Bottles - 30...
-
Cheapest Price 8oz Amber Glass Jar - 15g / 30g...
-
New Fashion Design for Silver Aluminum Screw Ca...
-
Good quality Golden Luxury Jar - 24/410 double...
-
Hot Selling for Amber Clear Cosmetic Jar - 100...

