China New Product Special Shape Glass Bottle - 5 ml oxidated aluminum inhaler bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum atomizer |
| Item No. | BE-23 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | Export standard carton |
| Dimensions | |
| Diameter | 18.5 mm |
| Height | 91 mm |
| Weight | 13.6 g |
| Capacity | 5 ml |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum, plastic and glass container |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Best Aluminum-Free, Natural Deodorants That Really Work | Custom Perfume Bottles
Garden Docs: Beer, water, other weapons to protect roses from pests | Plastic Cosmetic Jar
Assume full accountability to fulfill all demands of our purchasers; attain continual advancements by marketing the advancement of our clientele; grow to be the final permanent cooperative partner of purchasers and maximize the interests of purchasers for China New Product Special Shape Glass Bottle - 5 ml oxidated aluminum inhaler bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Spain , San Francisco , Lyon , We honor ourselves as a company that comprises of a strong team of professionals who are innovative and well experienced in the international trading, business development and product advancement. Moreover, the company stays unique among its competitors due to its superior standard of quality in production, and its efficiency and flexibility in business support.
The customer service staff's answer is very meticulous, the most important is that the product quality is very good, and packaged carefully, shipped quickly!
-
Factory wholesale Cosmetic Packaging Jar - 100...
-
Factory Supply 30ml Eye Cream Jar - JA-5-1 gol...
-
18 Years Factory Empty Perfume Srpray Bottle - ...
-
2017 Good Quality Perfume Bottle 90ml - 200ml ...
-
Cheap PriceList for Jar Lids With Holes - 10ml...
-
Hot sale Glass Jars For Unguent - AJ-10 series...

