Big Discount Plastic Spary Bottle - 500ml aluminum apple juice bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum wine bottle |
| Item No. | AT-15-500 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 65 mm |
| Height | 195 mm |
| Mouth | 28 mm |
| Capacity | 500 ml / 17 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Cosmetic Tubes and Jars Sales Market want to know the forecast values? | Empty Aluminum Perfume Bottle
Why Stainless Steel Bottle Water Beats Water In Aluminum Bottles
Bear "Customer initially, High-quality first" in mind, we work closely with our prospects and supply them with efficient and specialist companies for Big Discount Plastic Spary Bottle - 500ml aluminum apple juice bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Amsterdam , United Arab emirates , Uruguay , Our domestic website's generated over 50, 000 purchasing orders every year and quite successful for internet shopping in Japan. We would be happy to have an opportunity to do business with your company. Looking forward to receiving your message !
Good quality and fast delivery, it's very nice. Some products have a little bit problem, but the supplier replaced timely, overall, we are satisfied.
-
2017 New Style Two Side Small Plastic Cosmetic ...
-
Reasonable price 3g 5g Cosmetic Cream Jars - 2...
-
Professional China Aluminium Cream Jar - 50ml ...
-
OEM Factory for Aluminum Food Candy Cream Jar -...
-
Factory wholesale Empty Liquid Face Bottle - 4...
-
factory customized 5g/10g/15g/30g/50g Face Crea...




