Good User Reputation for Clear Round Empty Plastic Pet Cosmetic Jar - 500ml custom aluminum liquor packaging bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum wine bottle |
| Item No. | AT-02-500 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 60 mm |
| Height | 240 mm |
| Mouth | 30 mm |
| Capacity | 500 ml / 17.5 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, there are many size to be chosen.
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Lyn Harris launches Perfumer H bespoke fragrances Telegraph logo Feed of articles Saved articles Save | Empty Aluminum Perfume Bottle
Millennials don’t want to smell like their favorite celebrities anymore | Aluminum Perfume Bottle
we could supply good quality goods, aggressive cost and very best purchaser assistance. Our destination is "You come here with difficulty and we supply you with a smile to take away" for Good User Reputation for Clear Round Empty Plastic Pet Cosmetic Jar - 500ml custom aluminum liquor packaging bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Hyderabad , Honduras , Estonia , We have established long-term, stable and good business relationships with many manufacturers and wholesalers around the world. Currently, we are looking forward to even greater cooperation with overseas customers based on mutual benefits. Please feel free to contact us for more details.
Speaking of this cooperation with the Chinese manufacturer, I just want to say"well dodne", we are very satisfied.
-
professional factory for Bottle With Vacuum Pum...
-
Factory For Metal Steel Rollerball Bottle - 15...
-
Manufacturer of 10ml 20ml Twist Up Perfume Atom...
-
Special Price for Travel Portable Bottle - 500...
-
Factory made hot-sale 100ml Cosmetic Jar - 5ml...
-
PriceList for Old Fashioned Perfume Bottle - 2...




