2017 High quality 30g 50g Glass Jar - 400ml black aluminum supplement drink bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AT-18-400 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 72 mm |
| Height | 150 mm |
| Mouth | 38 mm |
| Capacity | 400 ml / 14 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Lyn Harris launches Perfumer H bespoke fragrances Telegraph logo Feed of articles Saved articles Save | Plastic Cosmetic Jar
I Visited a Perfume Mystic in Marfa, Texas, and Here’s What Happened | Empty Aluminum Perfume Bottle
That has a sound business enterprise credit rating, exceptional after-sales provider and modern producing facilities, we now have earned an superb standing amongst our buyers across the world for 2017 High quality 30g 50g Glass Jar - 400ml black aluminum supplement drink bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Turkey , Albania , Sri Lanka , They are sturdy modeling and promoting effectively all over the world. Never ever disappearing major functions within a quick time, it's a have to for you of fantastic good quality. Guided by the principle of Prudence, Efficiency, Union and Innovation. the corporation. ake an excellent efforts to expand its international trade, raise its organization. rofit and raise its export scale. We are confident that we have been going to have a bright prospect and to be distributed all over the world in the years to come.
The company's products can meet our diverse needs, and the price is cheap, the most important is that the quality is also very nice.
-
Factory wholesale Pet Plastic Bottle - 15 ml r...
-
OEM Manufacturer Lip Balm Containers Wood - 47...
-
factory customized Pet Plastic Jars Cosmetics -...
-
China OEM Cream Container Jar - Custom oxidati...
-
Manufacturing Companies for Large Plastic Jars ...
-
2017 High quality Large Clear Plastic Jars - c...




