100% Original Aluminum Cosmetic Bottle - 1L plastic herbal powder packaging bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | plastic herbal powder bottle |
| Item No. | GH40 |
| Shape | Round |
| Body Color | Yellow or according to your request |
| Finish | Glossy |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 87 mm |
| Height | 177 mm |
| Weight | 202 g |
| Capacity | 1000 ml / 35.28 oz |
| Material | |
| Body Material | 100% PET plastic |
| Lid material | 100% ABS plastic |
| Sealing film | pressure sensitive film |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing film | yes |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, we have 50ml, 100ml, 150ml, 200ml, 300ml, 400ml, 500ml, 800ml, and 1000ml etc.
Our bottle is food grade so that it wide use for pharmaceutical packaging, such as pills, tablets, capsules and powder packing etc.
Product detail pictures:



Related Product Guide:
A Market of the Senses: Sara Cwynar Finds Truths and Untruths in Advertising -ARTnews | Empty Aluminum Perfume Bottle
Global Lip Care Products Packaging Market Growth Analysis by Regions, Types and Applications to 2027 | 10ml Perfume Bottle
With our loaded encounter and considerate services, we have now been recognized as a trustworthy supplier for lots of worldwide consumers for 100% Original Aluminum Cosmetic Bottle - 1L plastic herbal powder packaging bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Florence , Auckland , Austria , We are confident that we are able to provide you with opportunities and will be a valuable business partner of you. We look forward to working with you soon. Learn more about the types of products that we work with or contact us now directly with your inquiries. You are welcome to contact us anytime!
We are really happy to find such a manufacturer that ensuring product quality at the same time the price is very cheap.
-
2017 Good Quality Empty Airtight Plastic Cream ...
-
Wholesale 5g Luxury Cosmetic Cream Jar - 3ml /...
-
Excellent quality Empty Cosmetic Plastic Jar - ...
-
OEM Customized Frosted Glass Cosmetic Cream Jar...
-
Short Lead Time for Cheap Clear Plastic Cosmeti...
-
OEM/ODM China 50g Cosmetic Packaging - AJ-01 s...


