Super Purchasing for Decorative Glass Jars And Lids - 450ml plastic lotion pump aluminum bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AB-450A / AB-450B |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 59 mm |
| Height | 205 mm |
| Mouth | 24 mm / 28 mm |
| Capacity | 450 ml |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Lipstick Packaging Market 2018 Analysis Based On Manufacturers, Regions, Types and Application 2018-2023 | 10ml Perfume Bottle
Victoria Beckham reveals how she relies on a collagen DRINK during long flights | Empty Aluminum Perfume Bottle
With advanced technologies and facilities, strict quality control, reasonable price, superior service and close co-operation with customers, we are devoted to providing the best value for our customers for Super Purchasing for Decorative Glass Jars And Lids - 450ml plastic lotion pump aluminum bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Angola , Riyadh , Salt Lake City , Our objective is "to supply first step products and best service for our customers, thus we are sure you must have a margin benefit through cooperating with us". If you are interested in any of our products or would like to discuss a custom order, please feel free to contact us. We are looking forward to forming successful business relationships with new clients around the world in the near future.
This company can be well to meet our needs on product quantity and delivery time, so we always choose them when we have procurement requirements.
-
Factory supplied Square Acrylic Cream Jar Black...
-
Factory directly Cream Plastic Jar - 350ml fan...
-
Hot-selling Purple Plastic Cosmetic Jar - 200m...
-
Popular Design for Cosmetic Aluminum Jar - 68m...
-
2017 wholesale price New Design Glass Bottles -...
-
Low price for 15ml 30ml 50ml Glass Cream Jar - ...











