New Arrival China Cosmetic Pet Cream Jar - 250ml safe aluminum beverage bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum wine bottle |
| Item No. | AT-04-250 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 49 mm |
| Height | 197 mm |
| Mouth | 30 mm |
| Capacity | 250 ml / 9 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, there are many size to be chosen.
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Lipstick Packaging Market 2018 Analysis Based On Manufacturers, Regions, Types and Application 2018-2023 | Plastic Cosmetic Jar
Ferrari Silver Essence by Ferrari (2012) — Basenotes.net | Custom Perfume Bottles
Our target is always to satisfy our customers by offering golden support, superior value and high quality for New Arrival China Cosmetic Pet Cream Jar - 250ml safe aluminum beverage bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Cairo , New York , Amman, Our company has already had a lot of top factories and qualified technology teams in China, offering the best goods, techniques and services to worldwide customers. Honesty is our principle, skilled operation is our work, service is our goal, and customers' satisfaction is our future!
This manufacturers not only respected our choice and requirements, but also gave us a lot of good suggestions, ultimately, we successfully completed the procurement tasks.
-
Factory Price Elegant Cream Jar For Personal Ca...
-
factory low price Cosmetic Pp Jars - 200ml alu...
-
Europe style for 5g 10g Cosmetic Cream Jar - 1...
-
Factory made hot-sale Perfume Spray Bottles - ...
-
factory customized Empty Beauty Cream Jar - 28...
-
Wholesale Price Empty Car Perfume Bottle - 120...




