Manufacturer for Jar Cosmetics Empty - 100ml transparent plastic face cream jar – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | plastic cream jar |
| Item No. | PET-1-100 |
| Shape | Round |
| Body Color | Clear or according to your request |
| Finish | Glossy |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 72 mm |
| Height | 45 mm |
| Weight | 74.5 g |
| Capacity | 100 ml / 4 oz |
| Material | |
| Body Material | 100% PET plastic |
| Lid material | 100% ABS plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped jar, we have 10ml, 15ml, 20ml, 30ml, 50ml, 100ml, 150ml, and 200ml etc.
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Lyn Harris launches Perfumer H bespoke fragrances Telegraph logo Feed of articles Saved articles Save | Custom Perfume Bottles
5 innovations that are changing the way we wear perfume | Custom Perfume Bottles
"Control the standard by the details, show the power by quality". Our organization has strived to establish a highly efficient and stable employees team and explored an effective high-quality command method for Manufacturer for Jar Cosmetics Empty - 100ml transparent plastic face cream jar – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Jamaica , Bangladesh , Lyon , Our factory is equipped with complete facility in 10000 square meters, which makes us be able to satisfy the producing and sales for most auto part products. Our advantage is full category, high quality and competitive price! Based on that, our products win a high admiration both at home and abroad.
Production management mechanism is completed, quality is guaranteed, high credibility and service let the cooperation is easy, perfect!
-
High definition Round Acrylic Cosmetic Jar - J...
-
Wholesale Discount 5ml Mini Plastic Perfume Bot...
-
Personlized Products Round Shape Cosmetic Jars ...
-
Short Lead Time for Bamboo Cosmetics Cream Jars...
-
New Delivery for Frosted Glass Jar 50g - 4oz c...
-
Wholesale Price China Acrylic Cosmetic Jar 15g ...

