Leading Manufacturer for Perfume Roller Bottle - 250ml aluminum pharmaceutical bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AB-250D |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 53 mm |
| Height | 149 mm |
| Mouth | 42 mm |
| Capacity | 250 ml / 9 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirro |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Skripal Novichok attack suspects say they only visited Salisbury to see the cathedral and Stonehenge | Plastic Cosmetic Jar
Outlook for plastic cosmetic & toiletry containers | Plastic Cosmetic Jar
continue to enhance, to be certain solution top quality in line with market and buyer standard requirements. Our corporation has a excellent assurance program are actually established for Leading Manufacturer for Perfume Roller Bottle - 250ml aluminum pharmaceutical bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Venezuela , San Diego , Bahrain , Our Company policy is "quality first, to be better and stronger, sustainable development" . Our pursuit goals is "for society, customers, employees, partners and enterprises to seek reasonable benefit". We aspirate to do cooperate with all different the auto parts manufacturers, repair shop, auto peer , then create a beautiful future! Thank you for taking time to browse our website and we would welcome any suggestions you may have that can help us to improve our site.
Production management mechanism is completed, quality is guaranteed, high credibility and service let the cooperation is easy, perfect!
-
8 Year Exporter Cosmetic Packaging Cream Jars 5...
-
China wholesale Aluminum Glass Jar - AJ-09 ser...
-
Big Discount Design Your Own Perfume Bottle - ...
-
Factory Promotional Golden Cosmetic Jars - 30g...
-
Good Quality Cream Jar - 280ml black aluminum ...
-
China OEM Thick Wall Cosmetic Jar - 350ml fanc...

