Fast delivery 100ml 160ml 250ml Jar - 500ml aluminum shampoo pump bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AB-500 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 66 mm |
| Height | 190 mm |
| Mouth | 24 mm / 28 mm |
| Capacity | 500 ml / 18 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
18 Best Deodorants for Women 2018 | Plastic Cosmetic Jar
ABC’s War on Waste: Plastic water bottles tested against tap | Plastic Cosmetic Jar
Our company promises all users of the first-class products and the most satisfying post-sale service. We warmly welcome our regular and new customers to join us for Fast delivery 100ml 160ml 250ml Jar - 500ml aluminum shampoo pump bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Uganda , Estonia , Holland , We can meet the various needs of customers at home and abroad. We welcome new and old customers to come to consult & negotiate with us. Your satisfaction is our motivation! Let us work together to write a brilliant new chapter!
The manufacturer gave us a big discount under the premise of ensuring the quality of products, thank you very much, we will select this company again.
-
Good Wholesale Vendors Amber Cosmetic Glass Jar...
-
Rapid Delivery for Perfume Bottle 100ml - 30ml...
-
Discountable price 3ml Plastic Perfume Bottle -...
-
Factory directly Square Acrylic Jar - 100ml / ...
-
2017 China New Design Cream Jar With Plastic Ca...
-
Factory wholesale Arcylic Cosmetic Jar - 120ml...











