Factory source Metal Aluminum Jar - 420ml empty medicine bottle for capsules – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AB-420 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 65 mm |
| Height | 165 mm |
| Mouth | 42 mm |
| Capacity | 420 ml / 15 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirro |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Outlook for plastic cosmetic & toiletry containers | Plastic Cosmetic Jar
The 16 Best Edge Control Products for Black Hair | Plastic Cosmetic Jar
Dedicated to strict quality management and thoughtful client services, our experienced staff customers are generally available to discuss your demands and guarantee full client pleasure for Factory source Metal Aluminum Jar - 420ml empty medicine bottle for capsules – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Portugal , Maldives , Colombia , We provide good quality but unbeatable low price and the best service. Welcome to post your samples and color ring to us .We will produce the goods according to your request. If you are interested in any products we offer, please feel free to contact us directly by mail, fax, telephone or internet. We are here to answer your questions from Monday to Saturday and looking forward to cooperating with you.
Hope that the company could stick to the enterprise spirit of "Quality, Efficiency, Innovation and Integrity", it will be better and better in the future.







