Factory Outlets Bamboo Aluminum Cream Jar - 200g luxury plastic body butter container – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | plastic cream jar |
| Item No. | PET-1-200 |
| Shape | Round |
| Body Color | Clear or according to your request |
| Finish | Glossy |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 92 mm |
| Height | 57 mm |
| Weight | 125.5 g |
| Capacity | 200 ml / 32 oz |
| Material | |
| Body Material | 100% PET plastic |
| Lid material | 100% ABS plastic |
| Sealing gasket | pressure sensitive film |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | yes |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped jar, we have 10ml, 15ml, 20ml, 30ml, 50ml, 100ml, 150ml, and 200ml etc.
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Best perfume 2018: Find your perfect scent with the best perfumes from £36 | Custom Perfume Bottles
Beauty and the environment: Eco-friendly, sustainable beauty solutions | Aluminum Perfume Bottle
Which has a positive and progressive attitude to customer's desire, our corporation constantly improves our merchandise quality to satisfy the desires of consumers and further focuses on safety, reliability, environmental demands, and innovation of Factory Outlets Bamboo Aluminum Cream Jar - 200g luxury plastic body butter container – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Algeria , Costa rica , Pretoria , We are looking forward to cooperating closely with you to our mutual benefits and top development. We guaranteed quality, if customers were not satisfied with the products' quality, you can return within 7days with their original states.
Hope that the company could stick to the enterprise spirit of "Quality, Efficiency, Innovation and Integrity", it will be better and better in the future.
-
Professional Design 100g Bamboo Cream Jar - 89...
-
18 Years Factory Plastic Pill Bottles Flat - 1...
-
100% Original Miniature Perfume Bottles Wholesa...
-
China Cheap price Cosmetic Perfume Bottle - 20...
-
Ordinary Discount Custom Drink Bottle - 15ml /...
-
Manufacturer for Roll On Glass Bottle - 250ml ...

