Factory Outlets 5g Cosmetic Container - 530ml red stubby aluminum liquor bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum vodka bottle |
| Item No. | AT-01-530 |
| Shape | Round |
| Body Color | Red or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 76 mm |
| Height | 165 mm |
| Mouth | 32 mm |
| Capacity | 530 ml / 19 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Plastic |
| Sealing gasket | Optional |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | Optional |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, there are many size to be chosen.
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Dandelyan, the ‘world’s best bar’, announces closure on fourth birthday | Custom Perfume Bottles
Beppi Crosariol’s wine etiquette 101: How to properly get from bottle to table | 10ml Perfume Bottle
To create much more benefit for consumers is our company philosophy; customer growing is our working chase for Factory Outlets 5g Cosmetic Container - 530ml red stubby aluminum liquor bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Lesotho , Kuala Lumpur , Denmark , We have been seeking the chances to meet all the friends from both at home and abroad for the win-win cooperation. We sincerely hope to have long-term cooperation with all of you on the bases of mutual benefit and common development.
After the signing of the contract, we received satisfactory goods in a short term, this is a commendable manufacturer.
-
Factory Price Flower Cosmetic Cream Acrylic Jar...
-
High definition 500ml Pet Plastic Bottle - 42m...
-
Best Price on Aluminium Refillable Perfume Spra...
-
Rapid Delivery for Round Small Cosmetic Cream J...
-
Cheap PriceList for Empty Glass Perfume Bottles...
-
Low MOQ for 50ml Jar For Cosmetic Packaging - ...




