Chinese wholesale Bamboo Cosmetic Jar - 50ml white double wall plastic cosmetic cream jar – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | plastic cream jar |
| Item No. | PP-17-50 |
| Shape | Round shape |
| Body Color | White or according to your request |
| Finish | Glossy |
| Style | double wall |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM / ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Capacity | 50 ml |
| Diameter | 60 mm |
| Height | 55 mm |
| Weight | 25 g |
| Material | |
| Body Material | 100% PP plastic |
| Lid material | 100% pp plastic |
| Sealing gasket | PP gasket |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | yes |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
We can provide printing service according to your design.
Product detail pictures:

Related Product Guide:
Texen creates “bubble” cap for Carven’s new fragrance | Aluminum Perfume Bottle
Stormy Daniels has launched her own fragrance | Plastic Cosmetic Jar
"Sincerity, Innovation, Rigorousness, and Efficiency" would be the persistent conception of our enterprise with the long-term to build with each other with consumers for mutual reciprocity and mutual advantage for Chinese wholesale Bamboo Cosmetic Jar - 50ml white double wall plastic cosmetic cream jar – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Boston , Haiti , Mombasa , Meanwhile, we're building up and consummating triangle market & strategic cooperation in order to achieve a multi-win trade supply chain to expand our market vertically and horizontally for a brighter prospects. development. Our philosophy is to create cost-effective products and solutions, promote perfect services, cooperate for long-term and mutual benefits, firm a in depth mode of excellent suppliers system and marketing agents, brand strategic cooperation sales system.
Customer service staff and sales man are very patience and they all good at English, product's arrival is also very timely, a good supplier.
-
Popular Design for Plastic Container - aluminu...
-
Manufactur standard Plastic Bottle For Capsule ...
-
China Factory for Jars With Wood Lids - 350ml ...
-
PriceList for Plastic Pill Bottle - 6ml / 8ml ...
-
Cheap PriceList for Cosmetic Aluminum Jar Pet -...
-
Factory Outlets Plastic Cosmetic Stackable Pack...

