China Supplier Black Plastic Jar - 1L plastic herbal powder packaging bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | plastic herbal powder bottle |
| Item No. | GH40 |
| Shape | Round |
| Body Color | Yellow or according to your request |
| Finish | Glossy |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 87 mm |
| Height | 177 mm |
| Weight | 202 g |
| Capacity | 1000 ml / 35.28 oz |
| Material | |
| Body Material | 100% PET plastic |
| Lid material | 100% ABS plastic |
| Sealing film | pressure sensitive film |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing film | yes |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, we have 50ml, 100ml, 150ml, 200ml, 300ml, 400ml, 500ml, 800ml, and 1000ml etc.
Our bottle is food grade so that it wide use for pharmaceutical packaging, such as pills, tablets, capsules and powder packing etc.
Product detail pictures:



Related Product Guide:
How bloggers are paying up to £20 for EMPTY bottles | 10ml Perfume Bottle
Key Packaging Trends And Innovations In Beauty And Personal Care | Aluminum Perfume Bottle
The key to our success is "Good Product Excellent, Reasonable Rate and Efficient Service" for China Supplier Black Plastic Jar - 1L plastic herbal powder packaging bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Senegal , Hanover , Costa Rica , We warmly welcome your patronage and will serve our clients both at home and abroad with products of superior quality and excellent service geared to the trend of further development as always. We believe you will benefit from our professionalism soon.
The manufacturer gave us a big discount under the premise of ensuring the quality of products, thank you very much, we will select this company again.
-
Factory Price For Purple Perfume Bottle - 500m...
-
Factory For Luxury Glass Cream Jar - 330ml cro...
-
Super Lowest Price 3 Gram Plastic Cream Jar - ...
-
OEM Customized Aluminium Cosmetic Cream Contain...
-
Super Purchasing for Plastic Jar With Lids - 7...
-
Manufacturing Companies for Powder Jar Cosmetic...


