China Gold Supplier for Frosted Glass Bottle 50 Ml - aluminum empty aerosol can – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum aerosol can |
| Item No. | AF- |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 22 mm-66 mm |
| Height | Adjustable |
| Mouth | 20 mm / 32 mm |
| Capacity | 10 ml-660 ml |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:

Related Product Guide:
What makes scents now: The rapid change of the fragrance industry | Aluminum Perfume Bottle
Revive after a day in the park with these sweet bath treats | Custom Perfume Bottles
The business keeps to the operation concept "scientific management, premium quality and efficiency primacy, customer supreme for China Gold Supplier for Frosted Glass Bottle 50 Ml - aluminum empty aerosol can – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Singapore , Toronto , Jeddah , Our company offers the full range from pre-sales to after-sales service, from product development to audit the use of maintenance, based on strong technical strength, superior product performance, reasonable prices and perfect service, we will continue to develop, to provide the high-quality products and services, and promote lasting cooperation with our customers, common development and create a better future.
The product manager is a very hot and professional person, we have a pleasant conversation, and finally we reached a consensus agreement.
-
Hot Selling for Bottle Aluminium - Small pill ...
-
Fast delivery Perfume Bottles With Square Bulb ...
-
Hot Selling for Cosmetics Packaging Box Black C...
-
OEM/ODM Supplier Aluminium Spray Bottle 100ml -...
-
Good quality Gold 50g Acrylic Container - 24/4...
-
Factory Supply Aluminum Spray Perfume Bottle - ...


