Best Price for Packaging Cosmetic Cream Jars - 37mm inner diameter aluminum-plastic jar lid – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum-plastic cap |
| Item No. | APC-37-02 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | Export standard carton |
| Dimensions | |
| Diameter | 41 mm |
| Height | 14 mm |
| Weight | g |
| Dimesion | 37 mm |
| Material | |
| Body Material | N/A |
| Lid material | Aluminum shell with plastic cap |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | yes |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
Product detail pictures:

Related Product Guide:
True Botanicals Brings Clean Beauty To Jackson Square | Empty Aluminum Perfume Bottle
Flight Review 2018: Singapore Airlines First Class Suites A380-800 (SIN | Custom Perfume Bottles
We now have many fantastic staff members customers superior at advertising, QC, and working with varieties of troublesome problem within the generation system for Best Price for Packaging Cosmetic Cream Jars - 37mm inner diameter aluminum-plastic jar lid – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Plymouth , Pakistan , Ukraine , Our company offers the full range from pre-sales to after-sales service, from product development to audit the use of maintenance, based on strong technical strength, superior product performance, reasonable prices and perfect service, we will continue to develop, to provide the high-quality products and services, and promote lasting cooperation with our customers, common development and create a better future.
The customer service staff's attitude is very sincere and the reply is timely and very detailed, this is very helpful for our deal,thank you.
-
Factory Price For 3g 5g 10g 20g Black Cosmetic ...
-
Hot Sale for Small Plastic Cosmetic Jar - 350m...
-
Leading Manufacturer for Clear Perfume Bottle -...
-
Reasonable price for Small Cream Jar 10g - 200...
-
Hot sale Aluminium Trigger Spray Bottles - 42m...
-
China Cheap price Cosmetic Cream Jar - 250ml a...

