2017 New Style Polygon Perfume Bottle - 9 oz aluminum soft drink bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum wine bottle |
| Item No. | AT-15-250B |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 48 mm |
| Height | 190 mm |
| Mouth | 28 mm |
| Capacity | 250 ml / 9 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Revive after a day in the park with these sweet bath treats | Plastic Cosmetic Jar
Transforming Glass For Fragrances And Skincare | Custom Perfume Bottles
We insist on offering premium quality creation with very good company concept, honest product sales along with the finest and fast assistance. it will bring you not only the premium quality item and huge profit, but the most significant is to occupy the endless market for 2017 New Style Polygon Perfume Bottle - 9 oz aluminum soft drink bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: UAE , Uruguay , Curacao , We provide good quality but unbeatable low price and the best service. Welcome to post your samples and color ring to us .We will produce the goods according to your request. If you are interested in any products we offer, please feel free to contact us directly by mail, fax, telephone or internet. We are here to answer your questions from Monday to Saturday and looking forward to cooperating with you.
High Quality, High Efficiency, Creative and Integrity, worth having long-term cooperation! Looking forward to the future cooperation!
-
Top Quality Plastic Pen Shaped Fine Mist Bottle...
-
One of Hottest for Plastic Perfume Atomiser Pen...
-
Well-designed Lower Price Aluminum Tin With Lid...
-
Special Design for Empty Face Cream Jars - 5 m...
-
Chinese wholesale Luxury Cosmetic Jar - 3ml / ...
-
Super Lowest Price Small Clear Plastic Packagin...




