2017 High quality Aluminum Perfume Bottle - 9 oz aluminum soft drink bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum wine bottle |
| Item No. | AT-15-250B |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 48 mm |
| Height | 190 mm |
| Mouth | 28 mm |
| Capacity | 250 ml / 9 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Global Cosmetic Bottles Packaging 2018 Market Analysis, Segments, Competitors, Competitors, Market Share, Growth Forecast from 2018-2025 | Empty Aluminum Perfume Bottle
15 things you should never ever buy at the airport | Plastic Cosmetic Jar
We rely upon strategic thinking, constant modernisation in all segments, technological advances and of course upon our employees that directly participate in our success for 2017 High quality Aluminum Perfume Bottle - 9 oz aluminum soft drink bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Bulgaria , Madrid , Porto , We have now 48 provincial agencies in the country. We also have stable cooperation with several international trading companies. They place order with us and export solutions to other countries. We expect to cooperate with you to develop a larger market.
Staff is skilled, well-equipped, process is specification, products meet the requirements and delivery is guaranteed, a best partner!
-
Big discounting Wholesale Glass Perfume Spray B...
-
Short Lead Time for 250ml Aluminium Bottle - A...
-
Super Lowest Price 150ml Pet Plastic Jar - 200...
-
Excellent quality Custom Brand Perfume Bottle -...
-
Competitive Price for 60g Cosmetic Aluminum Jar...
-
Factory best selling High Quality Plastic Pet J...




