OEM Customized Refill Perfume Atomizer - 400ml aluminum carbonated drink bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum wine bottle |
| Item No. | AT-15-400 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 60 mm |
| Height | 200 mm |
| Mouth | 28 mm |
| Capacity | 400 ml / 14 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
LA investors smell a winner in direct-to-consumer perfumer Skylar Body | Aluminum Perfume Bottle
How To Layer Fragrances And Gift A Custom Perfume | 10ml Perfume Bottle
Our company since its inception, constantly regards product or service high quality as business life, continually improve creation technology, make improvements to product high-quality and consistently strengthen business total high-quality management, in strict accordance together with the national standard ISO 9001:2000 for OEM Customized Refill Perfume Atomizer - 400ml aluminum carbonated drink bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: belarus , Cape Town , Greenland , Since always, we adhering to the "open and fair, share to get, the pursuit of excellence, and creation of value"values, adhere to the"integrity and efficient, trade-oriented, best way , best valve" business philosophy. Together with our all over the world have branches and partners to develop new business areas, maximum common values. We sincerely welcome and together we share in global resources, opening up new career together with the chapter.
In our cooperated wholesalers, this company has the best quality and reasonable price, they are our first choice.
-
Massive Selection for Cosmetic Jars 200g - 250...
-
Factory For 100ml Aluminum Bottle - 15ml small...
-
Best quality Twist Up Aluminum Atomizer - 50ml...
-
PriceList for Fine Mist Spray Bottle 100ml - J...
-
High Quality for 30/50g Empty Cream Jar - bull...
-
100% Original Factory Dark Green Cosmetic Glass...




