Factory Price Empty Cream Jar White - 5g mini plastic jar – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | plastic cream jar |
| Item No. | PP-28-5 |
| Shape | Round shape |
| Body Color | White or according to your request |
| Finish | Glossy |
| Style | double wall |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM / ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Capacity | 5 ml |
| Diameter | 30 mm |
| Height | 25 mm |
| Weight | 8.3 g |
| Material | |
| Body Material | 100% PP plastic |
| Lid material | 100% pp plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
We can provide printing service according to your design.
Product detail pictures:

Related Product Guide:
Millennials don’t want to smell like their favorite celebrities anymore | Aluminum Perfume Bottle
How bloggers are paying up to £20 for EMPTY bottles | 10ml Perfume Bottle
With our loaded practical experience and thoughtful solutions, we now have been identified for a trusted provider for numerous intercontinental consumers for Factory Price Empty Cream Jar White - 5g mini plastic jar – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Kenya , Iraq , Belarus , With the spirit of "credit first, development through innovation, sincere cooperation and joint growth", our company is striving to create a brilliant future with you, so as to become a most valuable platform for exporting our goods in China!
We have been appreciated the Chinese manufacturing, this time also did not let us disappoint,good job!
-
factory low price Empty Aluminum Perfume Bottle...
-
Low price for 50ml Deodorant Glass Perfume Bott...
-
Chinese wholesale Oud Arabian Bottle - 330ml c...
-
Manufacturer for Square Cream Jar - 50g clear ...
-
Cheap price 50ml Clear Perfume Bottles - 200ml...
-
Factory wholesale Cosmetic Jar 10ml - 330ml al...

