China Factory for Bamboo Green Cream Jars - 150ml clear plastic supplement bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | plastic supplement bottle |
| Item No. | J24 |
| Shape | Round |
| Body Color | Clear or according to your request |
| Finish | Glossy |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 55 mm |
| Height | 106 mm |
| Weight | 75 g |
| Capacity | 150 ml / 5.3 oz |
| Material | |
| Body Material | 100% PET plastic |
| Lid material | 100% ABS plastic |
| Sealing film | pressure sensitive film |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing film | yes |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, we have 50ml, 100ml, 150ml, 200ml, 300ml, 400ml, 500ml, 800ml, and 1000ml etc.
Our bottle is food grade so that it wide use for pharmaceutical packaging, such as pills, tablets, capsules and powder packing etc.
Product detail pictures:



Related Product Guide:
You Can’t Smell the Internet | The Business of Beauty, BoF Professional | Custom Perfume Bottles
A Market of the Senses: Sara Cwynar Finds Truths and Untruths in Advertising -ARTnews | Empty Aluminum Perfume Bottle
We are ready to share our knowledge of marketing worldwide and recommend you suitable products at most aggressive costs. So Profi Tools offer you finest benefit of money and we are ready to produce alongside one another with China Factory for Bamboo Green Cream Jars - 150ml clear plastic supplement bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Detroit , Slovenia , Hongkong , We have exported our products all over the world, especially the USA and European countries. Furthermore, all of our products are manufactured with advanced equipment and strict QC procedures to ensure high quality.If you are interested in any of our products, please don't hesitate to contact us. We will try our best to meet your needs.
The company can think what our think, the urgency of urgency to act in the interests of our position, can be said this is a responsible company, we had a happy cooperation!







